tel./fax: 0268 412 222mobil: +4 0721 431 601e-mail: contact@poiana-brasov.ro

Festivalul Olimpic al Tineretului European Fote 2103 Poiana Brasov

în perioada 17-22 februarie Festivalul Olimpic al Tineretului European va avea loc în judetul Brasov si va beneficia de sprijinul a 400 de voluntari, fete si baieti, care cunosc limba engleza si franceza, dar si italiana, germana sau maghiara, conform Mediafax.

Voluntarii vor întâmpina delegatiile FOTE, care cuprind 1505 sportivi si oficiali din 45 de tari, la aeroportul Bucuresti-Otopeni, vor fi în Satul Olimpic, la bazele sportive unde au loc competitiile, mijloacele de transport pentru sportivi si oficiali, hoteluri.

În Satul Olimpic, sportivii vor avea la dispozitie o zona pentru petrecerea timpului liber în care vor exista diverse jocuri specifice vârstei lor, vor putea asculta muzica, se vor relaxa.

Pentru transportul sportivilor la competitiile care au loc la bazele sportive din Râsnov, Brasov Poiana, Azuga Brasov, Predeal ?i Cheile Gradistei, componentii delegatiilor vor avea la dispozitie 50 de autocare mari si 35 de microbuze. Asistenta medicala va fi asigurata de 10 ambulante cu echipaj de urgenta. La Bazele sportive unde vor avea loc sariturile cu schiurile, competitiile de schi fond si schi alpin vor fi permanent câte doua ambulante.

Doua elicoptere vor supraveghea permanent toate zonele în care se vor desfasura competitiile sportive. Primii sportivi care ajung la Brasov, sunt cei din Rusia care au dorit sa vina pentru pregttire la Baza sportiva de Biatlon de la Cheile Gradistei din 10 februarie, restul delegatiilor încep sa soseasca din 16 februarie.

Întrecerile de sarituri cu schiurile vor fi gazduite de Baza Olimpica de pe Valea Carbunarii, partidele turneului de hochei vor avea loc la Patinoarul Olimpic din Brasov, patinajul artistic si patinajul viteza se vor tine pe patinoarul din Poiana Brasov, aflat în constructie, schiul fond si snowboard-ul se vor desfasura la Predeal, schiul alpin pe pârtia Subteleferic din Poiana Brasov, iar biatlonul la Cheile Gradistei.

Cei 910 sportivi (559 baieti + 351 fete) prezenti la FOTE concureaza astfel: schi alpin (187), biatlon (145), schi fond (168), sarituri cu schiurile (85), snowboarding (91), patinaj artistic (50), short track (64), hochei pe gheata (120).

La Festivalul Olimpic al Tineretului European gazduit de judetul Brasov participa urmatoarele tari: Grecia, Ungaria, Islanda, Irlanda, Italia, Letonia, Liechtentein, Lituania, Albania, Andorra, Armenia, Austria, Belarus, Belgia, Bosnia si Hertegovina, Bulgaria, Croatia, Cipru, Republica Ceha, Danemarca, Estonia, Finlanda, Macedonia, Franta, Georgia, Germania, Marea Britanie, Luxemburg, Republica Moldova, Monaco, Olanda, Norvegia, Polonia, România, Rusia, San Marino, Serbia, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Elvetia, Turcia, Ucraina.

Program FOTE 2013:

Schi alpin – Poiana Bra?ov – Pârtia Subteleferic
Program competi?ii:
18 februarie– 09:00-09:30 Recep?ie Giant Slalom
-10:00-11:30 Giant Slalom, Prima rund?, feminin
-13:30-15:00 Giant Slalom, A doua rund?, feminin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
19 februarie – 09:00-09:30 Recep?ie Giant Slalom
-10:00-11:30 Giant Slalom, Prima rund?, masculin
-13:30-15:00 Giant Slalom, A doua rund?, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
20 februarie – 10:00-11:30 Slalom, Prima rund?, feminin
-13:30-15:00 Slalom, A doua rund?, feminin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
21 februarie – 10:00-11:30 Slalom, Prima rund?, masculin
-13:30-15:00 Slalom, A doua rund?, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
22 februarie – 08:00-16:30 Mixed Parallel Slalom Team Event

Schi fond – Predeal – Valea Râ?noavei
Program competi?ii:
18 februarie – 10:00-11:30 7,5 km Free Technique, feminin
-11:30-13:00 10 km Free Technique, masculin
- 19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
19 februarie- 10:00-11:30 5 km Classic Technique, feminin
-11:30-13:00 7,5 km Classic Technique, masculin
- 19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
21 februarie – 10:00-11:30 Sprint Qual Free Technique, feminin ?i masculin
-12:30-14:30 Sprint Fianls Free Technique, feminin ?i masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
22 februarie – 10:00-12:00 Mixed relay
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor

medalii-FOTE 2013Biatlon – Fundata – Cheile Gr?di?tei

Program competi?ii:
19 februarie – 09:00-10:00 Zeroing, feminin
-10:00-11:30 Individual 10 km, feminin
-12:00-13:00 Zeroing, masculin
-13:00-14:30 Individual 12,5 km, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
21 februarie – 9:00-10:00 Zeroing, feminin
-10:00-11:30 Sprint 6 km, feminin
-12:00-13:00 Zeroing, masculin
-13:00-14:30 Sprint 7,5km, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
22 februarie – 09:00-10:00 Zeroing
-10:00-12:00 Mixed relaz 2×6 km + 2×7,5 km
-19:30-20:00 Ceremonia de acordare a medaliilor

S?rituri cu schiurile – Râ?nov – Valea C?rbunarii

Program competi?ii:
18 februarie – 11:30-14:00 Individual HS 100, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
19 februarie – 11:00-13:30 Individual HS 71, feminin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
20 februarie – 10:30-12:30 Competi?ie pe echipe HS 100, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
21 februarie – 11:30-14:00 Competi?ie pe echipe HS 71, feminin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
22 februarie – 11:30-14:00 Competi?ie pe echipe mixte HS 71
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor

Snowboard – Predeal – Cl?bucet Sosire
Program competi?ii:
19 februarie – 09:00-15:30 Compteti?ia Snowborad Cross, feminin ?i masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
21 februarie – 09:00-15:30 Competi?ia Parallel Giant Slalom, feminin ?i masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor

Hochei pe ghea?? – Bra?ov – Patinoarul „Olimpic” Bra?ov;
Program competi?ii:
18 februarie – 16:00-18:30 Meci Rusia – Suedia
-20:00-22:00 Meci Finlanda – Cehia
19 februarie – 16:00-18:30 Meci Suedia – Letonia
-20:00-22:00 Meci România-Finlanda
20 februarie – 16:00-18:30 Meci Letonia – Rusia
-20:00-22:00 Meci Cehia – România
21 februarie – 09:00-09:30 Grupa A3
-10:00-10:30 Grupa B3
-11:00-11:30 Grupa A2
-12:00-12:30 Grupa B2
-13:00-14:00 Grupa A1
-14:30-15:30 Grupa B1
-16:00-18:30 Al V-lea Meci Grupa A3 – Grupa B3
-20:00-22:00 Meci pentru medalia de bronz Grupa A2 – Grupa B2
22 februarie -09:00-09:30- Grupa A1
-10:00-10:30 Grupa B1
-14:30-17:00 Finala
17:00-18:00 Ceremonia de acordare a medaliilor

Patinaj artistic – Poiana Bra?ov – Patinoar
Program competi?ii:
20 februarie -14:00-17:30 Program scurt, feminin
-18:00-20:30 Program scurt, masculine
21 februarie – 12:30-17:00 Program liber, feminine
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
22 februarie -12:00-15:00 Program liber, masculin
-19:00-19:30 Ceremonia de acordare a medaliilor

Patinaj vitez? – Poiana Bra?ov – Patinoar

Program competi?ii:
17 februarie – 10:00-14:00 1500 m feminin ?i masculin
18 februarie – 10:00-15:00 500 m ?tafet? mixt? feminin ?i masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor (1500m + 500m)
19 februarie – 10:00-15:00 1000 m ?tafet? mixt? feminin ?i masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor